Ste vedeli, da superračunalniki pomagajo ustvarjati materiale, ki bodo izboljšali kakovost vašega življenja?

12/4/2021

Za odgovor na to vprašanje trkamo na vrata znanosti, odpirata pa jih docent dr. Nejc Novak in mlada raziskovalka Anja Mauko s Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru. Nejc in Anja s superračunalniki obdelujeta ogromne količine podatkov, ki omogočajo razvoj novih materialov, t.i. naprednih celičnih metamaterialov. Te materiale bomo v prihodnosti lahko uporabili za varnejše avtomobile, za učinkovitejše medicinske pripomočke in za udobnejša oblačila.

Nejc in Anja pri delu uporabljata superračunalniške sisteme HPC RIVR, ki jih financirata Evropski sklad za regionalni razvoj in MIZS.gov.si. ???????? S superračunalniškimi sistemi kot je HPC RIVR Evropska unija podpira razvoj inovativnih superračunalniških tehnologij za izboljšanje kakovosti življenja, pospeševanje znanstvenega dela, povečanje gospodarske konkurenčnosti in zagotavljanje tehnološke neodvisnosti Evrope.

PREBERITE VEČ