RSDO – Razvoj slovenščine v digitalnem okolju

• Univerza v Ljubljani
  • Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko, Univerza v Mariboru, (UM FERI, SLO),
  • Univerza v Novi Gorici,
  • Institut »Jožef Stefan«,
  • Znanstvenoraziskovalni center SAZU,
  • Inštitut za novejšo zgodovino,
  • Alpineon, d.o.o.,
  • Amebis, d.o.o.,
  • Aikwit, d.o.o.,
  • Vitasis, d.o.o.,
  • Slovenska tiskovna agencija, d.o.o.,
  • Pošta Slovenije, d.o.o.

Opis projekta

Razvoj jezikovnih tehnologij je ključnega pomena za preživetje jezika v digitalni dobi, saj se sicer ne bodo mogli vključiti v nove načine komunikacije, metode dela ter preživljanja prostega časa, ki bodo na voljo v prihodnosti. Del te nevarnosti lahko že opazimo v segmentu pametnih asistentov, s katerimi se že danes lahko pogovarjamo – vendar le v nekaj jezikih (Amazon Alexa, 8 jezikov, Google Assistant, 13 jezikov in Apple Siri, 21 jezikov). S projektom Razvoj slovenščine v digitalnem okolju želimo slovenščino pripeljati v družbo teh jezikov.

Vsa programska koda in zbirke podatkov, ki bodo nastale med projektom, bodo dostopne javno pod odprtokodno licenco, vse aplikacije (prepoznava govora, transkripcija, strojno prevajanje, terminološki portal in luščenje terminologije) pa bodo (po vzoru latvijskega portala hugo.lv) na voljo tudi na javnem portalu RSDO, kjer jih bo vsak lahko preizkusil in uporabljal.