CentraLab – Central European Living Lab for Territorial Innovaiton

• Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede (Kranj, Slovenija)
  • CyberForum e.v. (Karlsruhe, Nemčija)
  • University of Vorarlberg (Dornbirn, Austria)
  • Czech Centre for Science and Society (Praga, Češka)
  • Informatica Trentina SpA (Trento, Italija)
  • Corvinno Technology Transfer Centre Nonprofit Public Ltd. (Budapest, Madžarska)
  • Technical University of Košice (Košice, Slovaška)
  • Piedmont Region (Torino, Italija)
  • Higher School of Management Konin (Konin, Poljska)

Opis

Namen in cilji projekta CentraLab so osredotočeni na predstavitev in testiranje pristopa ‘živih laboratorijev’ v regionalnem in transnacionalnem okolju. Pristop ‘živih laboratorijev’ je namenjen podpori sodelovanja med podjetji, prebivalci in predstavniki politike.  Temelji na uporabi obstoječih resursov (ljudi, znanja, virov) in  poudarja pomembnost:

• zgodnjega vključevanja končnega uporabnika v inovacijski proces,
  • minimiziranja inovacijske vrzeli med tehnološkimi rešitvami in plasiranjem končnih produktov in storitev na trg
  • zgodnjega vrednotenja družbeno-ekonomskih vplivov razvoja novih tehnologij.

V okviru projektnih aktivnosti, 10 partnerjev, iz 8. evropskih držav, raziskuje potenciale pristopa odprtega inoviranja na dveh ravneh:

• na politični ravni, s ciljem priprave priporočil o dodani vrednosti živih laboratorijev pri upravljanju regionalne inovacijske politike,
  • na izvedbeni ravni, z razvojem in izvedbo 10. pilotnih projektov, na tematskih področjih: energetika, eko-turizem, mikro MSP mreže, mediji in kreativnost, okolje in izobraževanje, klimatske spremembe, management odpadkov, razvoj podeželja in e-zdravje.