Varstvo osebnih podatkov in umetna inteligenca

V torek, 24. septembra 2024, bo med 9. in 13. uro potekal prvi spletni strokovno-izobraževalni seminar v sklopu demistifikacij povezave med GDPR in umetno inteligenco z naslovom Varstvo osebnih podatkov in umetna inteligenca.

V okviru seminarja bomo obravnavali pomen varstva osebnih podatkov v današnji digitalni dobi, kjer je uporaba umetne inteligence vedno bolj razširjena.

V uvodnem delu bomo predstavili Zakon o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2) in splošno uredbo o varstvu podatkov (GDPR) ter glavne podrobnosti in razlike med njima. Po obravnavi pravic posameznikov glede varstva osebnih podatkov, obveznostih upravljalcev in obdelovalcev podatkov ter načel obdelave osebnih podatkov se bomo osredotočili na to, kako umetna inteligenca uporablja osebne podatke in podali primere njene uporabe na različnih področjih.

Nadaljevali bomo s predstavitvijo izzivov in tveganj, povezanih z obdelavo osebnih podatkov v sistemih umetne inteligence, in s tem potencialnih kršitev ZVOP-2 in GDPR. Govorili bomo o pomenu preglednosti in odgovornosti pri razvoju in implementaciji sistemov umetne inteligence in podali priporočila za skladnost z ZVOP-2 in GDPR. Predstavili bomo tudi vlogo pooblaščene osebe za varstvo podatkov (DPO) in najboljše prakse za obravnavo osebnih podatkov pri uporabi umetne inteligence.

Seminar bo izvedel izr. prof dr. Miha Dvojmoč s Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, ki je tudi pooblaščena oseba za varstvo podatkov (DPO) Univerze v Mariboru.

Datum: 24. 9. 2024

Trajanje: 9.00 – 13.00